Bláha Miroslav |
Po celé trase mohli návštěvníci shlédnout, jakým způsobem uskutečňují lesní pedagogové z litoměřické lesní správy v reálu aktivity lesní pedagogiky. Po zajímavé ukázce sokolnictví si zkusili vypracovat několik pracovních listů s lesní tématikou, stejně tak, jako to dělají žáci základních škol, kteří se během roku běžně lesní pedagogiky účastní. Zajímavé a populárně zpracované listy jim zároveň zůstávají jako suvenýry a památka na les. Na dalším zastavení byla ukázka her a soutěží pro děti, ale zkusili si je i dospělí – liščí nora, hod šiškou na cíl, poznávání zvířat. Toto stanoviště měli na starosti rodinní příslušníci lesníků a jejich kamarádi. V lokalitě „U dubu“ těsně pod hradem byla výtvarná dílna, kde se tvořily výrobky z přírodnin, dále pak ukázka zajímavých soutěží a poznávaček, při kterých se upřednostňovaly i ostatní smysly, především hmat a zkoušela se i šikovnost a spolupráce návštěvníků.
Posledním zastavením byla ukázka myslivosti, kde nejvíce všechny zaujaly trofeje lesní zvěře. Již tradičně akce končila malým občerstvením a posezením u ohně. Hradní služba nabízela teplé nápoje a sladkosti v maringotce. Po výstupu na hrad přišlo malé občerstvení vhod.
Pro naše obyvatele se již tyto akce Lesů České republiky staly samozřejmostí a vítaným zpestřením každodenního života v obci. Stálí, ale i noví návštěvníci jsou toho dokladem. Les, který je přístupný každému, rád uvítá příchozí, kteří o něm něco vědí a dokážou se správně v tomto prostředí chovat. Spolupráce správců lesa s obcemi, občanskými sdruženími a s veřejností je příslibem dobrého povědomí o lese a environmentálního vzdělávání mládeže i veřejnosti.
Lesu zdar.
Petr Bláha revírník LČR a lesní pedagog
Pozvání na pohodový den v krásné podzimní přírodě okolí Kostomlat
Počasí přálo, lidí přišlo hodně a určitě odcházeli spokojení